-
Restonomi-opiskelija, Käräjäoikeuden lautamies
“Ehdolla paremman arkesi rakentajaksi kunta- ja aluevaaleissa”
Vantaan Havukoskelta 48-vuotias restonomi-opiskelija, jonka tavoitteena kunnanvaltuustossa olisi tehdä vantaalaisten arjesta parempaa ja Vantaasta vetovoimainen kaupunki.
Kouluissa tulisi pystyä takaamaan lapsille ja nuorille oppimisrauha sekä heidän turvallisuutensa. Liian moni oppilas kokee kiusaamista ja yksinäisyyttä, kouluihin kaivataan lisää ammattilaisia tukemaan oppilaita.
Viihtyvyyttä, yhteisöllisyyttä ja turvallisuutta voidaan lisätä ottamalla huomioon nämä asiat jo suunniteltaessa. Liian moni vantaalainen kokee turvattomuutta ja ympäristönsä epämiellyttävänä. Vantaa tulisi olla vantaalaisten koti ja ylpeydenaihe.
Vantaalaislapsille ei kouluruoka maistu, joka näkyy siinä, että ruokailut jätetään väliin ja ruoan laatu koetaan huonona. Panostamalla kouluruokaan lisätään hyvinvointia ja opetetaan lapsille oikeaa ravitsemusta.
Olen kotiutunut Vantaalle kuuden vuoden jälkeen. Vantaassa on ehdottomasti mahdollisuuksia ja haluan olla parantamassa vantaalaisten arkea sekä tehdä Vantaan mainettaan paremmaksi paikaksi elää. Olen vuosia työskentelyn ruuan parissa ja työskennellyt myös kouluissa. Työssäni olen huomannut, etteivät ruuat aina maistu ja laadussakin olisi parantamisen varaa. Vantaalla kouluruoka on vuosia ollut jäljessä muiden isojen kuntien tasosta ja siksipä pidän tärkeänä, että yhä useampi kasvava lapsi ja nuori söisi kouluruokaa. Kouluruuan mainetta tulisi nostaa, sillä monelle jo pelkkä kouluruoka-sana tuo mieleen erilaisia ikäviä ruokamuistoja. Koulut muodostavat pohjan sivistykselle ja suomalainen koulutusjärjestelmä on tasokas. Itsekin kulutan tällä hetkellä opinahjon penkkiä. Maailmalla ja Suomessa tapahtuneet viime vuosien isot kriisit sekä talouden kiristyminen ovat johtaneet siihen, että lapset ja nuoret ovat kokeneet monia asioita lyhyessä ajassa. Kouluissa tulisi olla lisää aikuisia, tukea ja mahdollisuus saada ystäviä, sillä yksinkin hyvä ystävä auttaa nuorta elämässä eteenpäin. Asun monikulttuurisessa ympäristössä Vantaan Havukoskella ja ympärilleen katsomalla olen todennut, että viihtyvyyteen tulisi satsata. Asukkaat ovat usein valmiita myös tulemaan mukaan ja erilaisia onnistuneitakin hankkeita on viihtyvyyden nostamiseksi aloitettu. Viihtyvyys ja hyvä kaupunkisuunnittelu lisää turvallisuutta, jossa valaistus, valvonta ja yhteisöllisyys toteutuvat.
“Ehdolla paremman arkesi rakentajaksi kunta- ja aluevaaleissa”
Loppulasku on se, joka merkitsee. Mitäpä jos ei yritettäisi vain paikata jälkikäteen, vaan hoidettaisiin riittävän hyvät palvelut jo etukäteen.
Palveluita järjestäessä tulee huolehtia, että asiakkat tulevat kuulluksi myös suomenkielellä. Hoitohenkilökunnan kielitaidosta on noussut huolta ja kielitaito on ehdottomasti vahvuus, mutta kantaväestön pitää kokea tulevansa ymmärretyksi sekä kohdatuksi omalla kielellään. Ei ole suotavaa polkea sosiaali- ja terveysalojen palkkoja halpatyövoimalla, vaan rekrytoinnissa on oltava kielitaitovaatimus.