-
LVI huolto- ja kylmäasentaja
Ikä: 34“Rohkeasti omaa mieltä!”
Tervehdys! Olen 34-vuotias kolmilapsisen perheen isä Jyväskylän Myllyjärveltä. Kesäisin aikaa tulee vietettyä myös Luhangassa. Työkseni teen LVI huolto- ja kylmäasentajan töitä. Olen kansallismielinen vaihtoehto päätöksentekoon, joka ei pelkää sanoa asioita suoraan tai tarttua ongelmiin.
Suomen on lopetettava meille haitallinen maahanmuutto. Pakolaiskiintiö ja kehitysyhteistyö tulee lakkauttaa. Meidän tulee tavoitella nollaa turvapaikanhakijaa. Maahanmuuttajat ovat yliedustettuina sosiaaliturvan saajissa ja muissakin ikävissä tilastoissa mm. seksuaalirikoksissa.
Suomen tulee asettaa tavoitteekseen nostaa maan kokonaishedelmällisyysluku väestön uusiutumistasolle eli 2,1 lapseen vuoteen 2035 mennessä. Voimme toteuttaa näitä veronkevennyksin, valtion takaamin lainoin ja suorilla tuilla, jotka kytketään tiukasti avioliittoon, työssäkäyntiin ja lapsimäärään.
Suomen talous ei ole kasvanut vuoden 2008 jälkeen. Olen valmis tekemään puolueen 8+1 miljardin säästöt joilla turvaamme hyvinvointivaltion jatkon myös lapsillemme ja heidän lapsilleen. Valitettavasti se tarkoittaa kaikkien osallistumista talkoisiin. Säästöt tulee aina hakea toissijaisista menoista.
Politiikka on aina kiinnostanut minua ja 2020 liityin itse mukaan Perussuomalaisiin politiikkaa tekemään. Kuntavaaleissa 2021 olin ensimmäistä kertaa ehdolla. Tulin heti valituksi kaupunginvaltuuston varavaltuutetuksi ja sain erilaisia luottamustehtäviä. Tätä kautta pääsin nopeasti tutustumaan konkreettisesti politiikan tekemiseen paikallistasolla. Maaseudun realiteetit palveluiden saatavuuden ja välimatkojen suhteen on minulle tuttua koska kesäisin tulee vietettyä aikaa Manner-Suomen pienimmässä kunnassa, Luhangassa. Jos tulen valituksi kansanedustajaksi tulen ajamaan tinkimättömästi koko maakunnan etua äänestäjäkuntani huomioiden.