-
25, oikeustradenomiopiskelija, asiantuntija-assistentti
“Oikean makuisia päätöksiä!”
Helsinkiä ei tarvitse rakentaa väkisin täyteen. Säilytetään Helsingin uniikki arkkitehtuuri sekä luonnonmukainen tila, jossa lähiluontoa vaalitaan kaavoituksessa ja rakentamisessa.
Turvallisuutta kaduille ja koulurauhaa kouluihin! Poistetaan Helsingin epäterveitä vetovoimatekijöitä, kuten laittomasti maassa olevien oikeus terveyspalveluihin. Parannetaan lähiöiden turvallisuutta kaupunkisuunnittelussa paremmalla valaistuksella ja väljemmällä kaavoittamisella. Lisätään koulupoliisitoimintaa yhteistyössä koulujen kanssa - pahoinpitely on rikos, eikä ainoastaan kiusaamista. Puhelimet reppuun koulupäivän ajaksi.
Helsinkiläisten veroeuroja ei tule käyttää ideologisiin tai naiiveihin hankkeisiin. Rahankäytön tulee perustua mitattavissa oleviin laskennallisiin hyötyihin. Satsataan peruspalveluihin, eli koulutukseen ja terveydenhuoltoon. Lisätään mahdollisuuksia taloudelliseen kasvuun maan pääkaupunkina houkuttelemalla investointeja, sekä huolehditaan yrittäjämyönteisestä kaupunkikuvasta vähemmällä byrokratialla ja paremmalla saavutettavuudella.
Olen 25-vuotias opiskelija Helsingistä. Valmistun juuri vaalien alla oikeustradenomiksi ja työskentelen asiantuntijana lakiasiaintoimistossa. Ennen nykyistä koulutustani työskentelin lukion jälkeen yksityisellä turvallisuusalalla. Hoidan työtehtäväni aina asiakkaan etu edellä ja lupaan toimia näin myös Helsingin kaupunginvaltuustossa. Helsinkiläiset ansaitsevat parempaa etujensa valvontaa, jossa heidän mielipiteitään kuunnellaan kaupunkisuunnittelussa nykyistä paremmin.