-
yo-merkonomi, talouspäällikkö
“Perusterveydenhoito vauvasta vaariin on turvattava ”
Olen 64-vuotias talouspäällikkö vanhusten ympärivuorokautista hoiva-asumista tarjoavassa palvelutalossa. Raha ei voi ratkaista sitä saako, vanhus hoitopaikan, kun hän sitä tarvitsee tai voiko hän odottaa 3 kuukautta hoitopaikkaa.
Hyvinvointialueen rahat tulee kohdistaa oikein perusterveydenhoidon ja vanhusten hoidon järjestämiseen. Oma lääkärijärjestelmä käyttöön ja toimivaksi. Ennalta ehkäisevä hoito kaikille riittävän ajoissa. Hallintoa kevennettävä, jotta rahat riittävät perustoimintojen rahoitukseen.
“Kaikille kuntalaisille tasapuolinen kohtelu päätöksenteossa”
Olen 64-vuotias vuodesta 1991 Tuusulan Jäniksenlinnassa asunut talouspäällikkö. Olen menneiden vuosien aikana ollut mukana Vanhankylän koulun säilyttämistaistelussa sekä ollut Purolan nuorisotalon toiminnassa mukana useita vuosia. Haja-asutusalueella asuneena olen tinkinyt tietoisesti palveluista.
Jäniksenlinnan ja Vanhankylän maalaismaisemaa ei saa muuttaa teollisuusalueeksi rakentamalla aurinkovoimala. Me, jotka olemme sinne muuttaneet, olemme tehneet sen juuri siitä syystä, että luontoarvot ja maalaismaisema ovat arvokkaita. Tulevat polvet ovat varmasti samaa mieltä. Nyt on aika saada uusia päättäjiä kuntaan, jotta saataisiin myös laajempaa näkemystä kunnan kehittämisestä asukasviihtyvyyttä lisäämällä.